Čo je to propolis?

Propolis je lepkavá živica z vyrastajúcich pukov drevín a kvetov, ktoré chráni pred mrazom, infekciou alebo iným poškodením. Včely túto hmotu zbierajú a metabolicky spracúvajú s voskom na propolis, ktorým tmelia trhliny a otvory v priestore úľa, upevňujú rámiky proti posúvaniu, regulujú veľkosť letáča, bránia sa pred chladom, iným hmyzom a škodcami.

Včely propolis využívajú v úli ako ochranný prostriedok - blokujú ním rast vajíčok škodcu vijačky voštinovej ale aj proti väčším živočíchom, ktoré včely usmrtia a následne obalia propolisom, čím zabránia šíreniu možných chorôb.

 

Zloženie propolisu

Propolis je prírodná látka vyznačujúca sa protivírusovými, antibakteriálnymi, protiplesňovými a antiparazitickými účinkami. Má aj výrazné antibiotické a imunostimulačné účinky. Včelia rodina vyprodukuje za rok priemere len 3 dkg suchého propolisu. Presné zloženie propolisu sa vedcom ešte nepodarilo objasniť. Zo známych látok v propolise dominujú vosky, éterické oleje, mastné kyseliny, organické kyseliny, flavonoidy a minerálne látky. V propolise bolo doteraz zistených viac ako 180 zlúčenín a mnohé sú biologicky aktívne.

Propolis

Použitie propolisu

Vedci hovoria, že propolis je antibiotikom 21. storočia. Ľudia využívajú propolis už viac ako 5000 rokov. Známe je použitie propolisu v starom Egypte, Asýrii a starovekom Grécku.
Dnes sa propolis používa zvonka aj zvnútra, najmä pri liečení kožných chorôb - ekzémov, akné, zápalov. Pomáha pri vypadávaní vlasov, zlepšuje kvalitu pleti, pomáha v boji proti plesniam, pri odreninách, popáleninách, pri liečení žalúdočných vredov, zlepšuje trávenie a činnosť čriev. Pôsobí pri liečbe vysokého krvného tlaku, bolestiach zubov, pri paradentóze a posilňuje imunitný systém.

Osobné skúsenosti máme s použitím propolisu pri chrípke, prechladnutí, zápaloch hrdla, bolestiach zubov a pri akné a ekzémoch.

Najčastejšie sa môžete stretnúť s propolisom vo forme propolisovej tinktúry alebo propolisovej masti. Preto teraz uvediem niekoľko postupov ako si pripraviť propolisovú tinktúru.

Príprava tinktúry:

• 100 až 200 g rozdrveného suchého propolisu zalejeme 100 ml alkoholu (80 - 90%). Zmes denne pretrepeme a necháme dva týždne odležať na tmavom mieste. Potom zmes prelejeme cez gázu do tmavej fľaše a uložíme na tmavé miesto

• Do 100 g (80 - 90%) liehu dáme 20 g pomletého propolisu. Zmes zahrejeme na 35 - 40 stupňov a premiešame. Tento proces opakujeme asi 6 - 7 krát. Potom zmes prelejeme cez gázu a dáme do tmavej fľaše.

POZOR propolis je najsilnejší alergén spomedzi včelých výrobkov. Pred použitím ho treba vyskúšať kvapnutím na predlaktie, vyčkať 5 - 10 minút a ak sa nedostaví negatívna rekacia kože, môžeme propolis bez problémov používať.

V prípade ak by ste mali ďalšie otázky ohľadom propolisu a jeho využitia stačí sa ozvať cez poštu.

Návody ako sa liečiť pomocou propolisu nájdete v našom nasledujúcom žurnále.